Taşındım! Yeni adresim: http://nanoturkiye.net

8 Nisan 2008 Salı

Ödüllü Nanoresimler

San Francisco 2008 MRS Bahar toplantısı 28 Mart'ta bitti. Bu yıl beşincisi düzenlenen "Sanat Olarak Bilim" adlı yarışmada dereceye giren resimleri sizinle paylaşayım dedim. Ödül töreni görüntülerine şuradan ulaşabilirsiniz.

Resimlerle ilgili yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar...
Atlayıcı
Yeşil kısım taramalı elektron mikroskobunun ucu. Bir önceki kullanıcıdan kalan monodispers polistiren kürecikleri, ucun üstünde insan figürü oluşturmuş. Mikroskop ucunun ne olduğunu bilmiyorsanız şu yazımıza bakabilirsiniz.

Çeken kişi: Georff Brennecka, Sandia National Laboratories
Derecesi: İkincilik

Çin Tablosu
Bir Taramalı Tünelleme Mikrospu resmi. ZnO nanoiğnesi ile renklendirilmiş. Nanoiğneler bir Çin tablosundaki güzel dağlar gibi gözüküyor.

Çeken kişi: Hui Ying Yang, Nanyang Teknoloji Üniversitesi, Singapur
Derecesi: İkincilikBig Bang
Tek bir Au(001) kristalinin Atomik Kuvvet Mikroskopu görüntüsü.

Çeken kişi: Violeta Navarro, Universidad Complutense de Madrid
Derecesi: İkincilik
Ayçiçeği Tarlası
Amorf SiOx nanotelleri kendiliğinden değişik şekiller oluşturabiliyorlar. Resimde de bu şekillerden birini görüyoruz. Nanoteller bu sefer bir ayçiçek şeklini almış. Nanotellerin yoğun olarak biriktiği yerler çiçeklerin ortasını; seyrek biriktiği yerler ise sarı yapraklarını oluşturmuş.
Bu da bir Taramalı Tünelleme Elektron Mikroskobu resmi. Normalde siyah beyaz olan resim, yazılım kullanılarak renklendirilmiş.

Nanoteller silikon ve oksijenin reaksiyonu sonucu oluşmuş. Nanotellerin uzunluğu yaklaşık birkaç mikrometre, çapları ise yaklaşık 10 nm.

Çeken kişi: S.K. Hark, Hong Kong Çin Üniversitesi
Derecesi: Birincilik
Peyzaj Tablosu
Bu ise ince organik film dizinin fotoğrafı. Bu ince filmin bazı kısımları çite, dağlara, şafak vaktindeki güneşe, göle benzemiş.

Çeken kişi: Zihong Liu, Stanford Üniversitesi
Derecesi: Birincilik
Cehennem
Bu resme böyle bir isim verilmesi hoşuma gitmedi açıkçası. Görüntü geçirimli Elektron Mikroskobu ile elde edilmiş. Resimdekiler NiTi mikrodirekleri.

Çeken kiş: Blythe Gore Clarkk, Max-Planck-Institut für Metallforschung
Derecesi: Birincilik

Kaynak: 1

 

Yukarı