Taşındım! Yeni adresim: http://nanoturkiye.net

22 Şubat 2008 Cuma

Grafin Isıyı İletiyor

Elektronik teknolojisinde devrim yapacağına inanılan karbon nanotüpler birçok bilim adamı tarafından geleceğin malzemeleri olarak görülüyor. Ama yeni araştırmalar gelecek vaad eden tek karbon şeklinin nanotüpler olmayacağını gösterdi. California Üniversitesi'ndeki araştırmacılar grafinin karbon nanotüpten daha iyi termal iletkenliği olduğunu buldular. Grafin tek atom kalınlığındaki karbon yüzeyi, termal iletkenlik ise bir maddenin ısıyı iletebilme kapasitesi. Araştırma elektronikteki grafin uygulamalarına yeni bir bakış getirecek, çünkü elektronikte ısıyı iletebilme önemli bir mesele. Araştırma 20 şubat 2008 Nano Letters dergisinin internet dergisinde yayımlandı.

Bazı malzemelerin oda sıcaklığındaki termal iletkenlik katsayıları şöyle:
Silikon: 145 W/m
K (w=watt, m=metre, K=Kelvin)
Karbon Nanotüpler:
3000 to 3500 W/m•K
Elmas:
1000 - 2200 W/m•K
Tek katmanlı grafin:
5300 W/m•KGrafinin silikonla birleşebilmesi ve düzlemsel olması da, uygulamalarda yaygın olarak kullanılmasını tetikliyor.

Normalde malzemelrin termal iletkenlikleri dokunma yöntemi ile ölçülürken, araştırmacılar grafinin termal iletkenliğini o yolla hesaplamadılar. Grafin yaprağını bir köprü gibi bir substratın üstüne koydular. (resim) Daha sonra sarkan kısma lazer ışığı gönderip, titreşim cevaplarını Raman spektroskopisi (ışık temelli madde özelliklerini öğrenmeye yarayan yöntem) ile ölçtüler.

 

Yukarı