Taşındım! Yeni adresim: http://nanoturkiye.net

21 Mayıs 2008 Çarşamba

NASA Biyolojik Tehlikelere Karşı Filtre Geliştirecek

NASA belirli bakteri, virüs ve parazit türlerini izleyebilen nanoteknoloji tabanlı biosensör geliştirdi. Bu biosensör sayesinde su, gıda ve kirli bölgelerden yayılan biyolojik tehlikeler önlenecek.

California Moffett Field NASA Ames Araştırma Merkezi bu bionsensör teknolojisini "Under a Reimbursable Space Act Agreement" kapsamında Early Warning Inc., Troy, N.Y.'ye lisansladı. NASA ve Early Warning bundan sonra ortaklaşa biosensör alanında çalışacaklar. Başlarda biosensörün genel ve bir de çok az bulunan mikroorganizmaları tanıması sağlanacak. Bu mikroorganizmalar su ile taşınan hastalıklara sebep oluyor.

"Biosensör çok düşük biyolojik tehlikelere karşı bile duyarlı ultra hassas karbon nanotüpleri kullanıyor." diyor Meyya Meyyappan, Ames Nanoteknoloji Merkezi araştırmacısı. "Ortamda biyolojik bir tehlike olduğu zaman, biosensör bir elektrik sinyali üretiyor. Bu elektrik sinyali sayesinde ortamda var olan mikroorganizmaların konsantrasyonu hesaplanabiliyor. Ayrıca nanotüpler küçük olduğu için, bir çipe milyonlarca çip yerleştirilebiliyor."

Early Warning yetkilileri, gıda ve içecek şirketlerinin, fabrika, hastahane ve havalimanlarının bu biosensör sayesinde patojen salgınlarını laboratuvar ve teknisyene gerek kalmadan engelleyebileceklerini açıkladı.

"Biyolojik tehlikeler ABD ve Dünya'da her gün gerçekleşiyor. [Early Warning sitesindeki bilgiye göre 20-05-2008 itibari ile biyolojik salgın sayısı 608, bu da her gün yaklaşık 4.3 salgın demek.] Bu salgınları durdurmanın yolu ise kuşku duyulan her patojenin hızlı ve sık kontrolü. Birçok patojenin varlığı ya insanlar hasta olunca ya da ölünce anlaşılıyor. Biyolojik tehlikeler su ve yiyecek yoluyla ve engellenmesi çok zor kaynaklardan yayılıyor." dedi Neil Gordon.

Early Warning 2008 sonunda su testlerinin sonuçlarını açıklayacak.

Son olarak, NASA bu teknolojiyi uzay uygulamalarında kullanmayı düşündüğünü ekleyelim.

Kaynak: 1

 

Yukarı